מאמרים

בטיחות לכל חלקי הבית - פתרונות נגד החלקה

הבית הוא מבצרינו ולכן אנו מרגישים בו בנוח. אבל על פי נתונים, מרבית התאונות מתרחשות דווקא במרחב הביתי, בסביבת המגורים הנוסכת בנו ביטחון. אחת התאונות הנפוצות היא החלקה, איבוד שליטה תוך כדי ירידה במדרגות, באמבטיה או פסיעה שגרתית במרחב. אף פעם אי אפשר לדעת מתי תחליקו, לעתים זה לאחר ניקיון או בהיסח הדעת, בגלל נעלי עקב לא יציבות או מתוך עייפות. בבתים בהם דיירים מבוגרים המועדים לנפילות או ילדים קטנים, הסיכוי להחלקה עולה באופן משמעותי.

למרבה השמחה, קיימים כיום פתרונות מתקדמים נגד החלקה, הנושאים את תווי התקן המחמירים ביותר לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר, פשוטים ליישום ותחזוקה ובעלי תוצאות יעילות. ניתן למצוא פתרונות לאזורים שונים בבית, בהם סכנת החלקה מוגברת כמו מדרגות, אמבטיות, מטבחים וכן לסלון, לאזור הגינה, סביבת הבריכה ועוד. המטרה היא להגדיל את רמת החיכוך של המשטח וכך להקטין את הסיכוי להחלקה.

מה מאפיין פתרונות אלה וכיצד לבחור אותם כהלכה ולמקסם את האפקט?

מתרחצים בבטחה

באופן טבעי, האמבטיה היא אזור מועד להחלקה מעצם היותו חלל רטוב. בלי משים, ניתן להחליק בתוך או מחוץ לאמבטיה וגם במעברים בין חוץ לפנים, במיוחד במקלחון בהם יותר קשה לאטום את זרימת המים החוצה.
ניתן להשתמש בסרטים נגד החלקה לאמבטיה, בעל מרקם נעים למדרך כך שגם כאשר יחפים, הטקסטורה נעימה. הסרטים למעשה כוללים צד אחד דביק ורגיש ללחץ וצד אחר שכולל שכבת מגן שניתנת להסרה. חשוב לוודא שניתן ליישם בחללים חלקלקים ורטובים, מטבח, אמבטיה, סביב הבריכה בגינה, להצטייד מראש בגודל המתאים ולעקוב אחר הוראות היישום להשגת התוצאה הטובה ביותר. לרוב קל מאוד לנקות את הסרטים ועושים זאת באמצעות סחבה או מטלית. הסרט אינו דורש תחזוקה מיוחדת אלא רק מעלה את תחושת הביטחון בחדר.

זהירות, מדרגות לפניכם!

מדרגות עשויות להוות מכשול עבור אנשים רבים במגוון גילאים, במיוחד מי שהנם בעלי קושי פיזי וילדים שטרם שולטים היטב בתנועותיהם ובצעדיהם. אבל כל אחד עשוי למצוא את עצמו מחליק במדרגות ולכן, חשוב להשקיע בסרטי אנטי סליפ ייעודיים למדרגות. הכוונה היא להשתמש בסרטים בעלי מרקם מחוספס שנוצר משילוב ייחודי בין גרגרי סיליקון. את הסרטים מדביקים למדרגות בין אם בפנים הבית או מחוץ לבית, הם בעלי חיכוך גבוה ושורדים לאורך זמן. יש לבחור סרטים בעלי עמידות גבוהה בפני כימיקלים, שמנים ונוזלים וחשוב לוודא שהם מתאימים לחומר ממנו עשויות המדרגות – בטון מוחלק, עץ, פורצלן, שיש או אבן. ניתן למצוא בגוונים משולבי פס מחזיר אור, כך שגם בחשיכה מי שיורד במדרגות מזהה את הסימון שמיד מפעיל אצלו נורת אזהרה וגם מעלה את המודעות לתהליך הירידה במדרגות.

נגד החלקה בכל רצפה

חשוב לבצע התאמה ישירה בין חומרי אנטי סליפ לחומרים מהם עשויים אריחי הרצפה בבית. למשל, קיימים חומרים ייחודיים לרצפות קרמיקה וגרניט פורצלן, שמשנים את חומר החיכוך של הקרמיקה ומפחיתים סיכוי להחלקה מבלי לפגוע ביופיו של האריח. מדובר בפתרון זול ומהיר להחלפת הרצפה, כשקל מאוד ליישמו על ריצוף פנים וחוץ והוא גם בלתי נראה לעין המתבוננת וגם לא משפיע על התחושה ועל המגע של האריחים. בחומרים המתאימים לרצפת בטון, אפשר לשלוט ברמת החספוס של החומר בהתאם לדילול שלו עם מים ובבחירה יש לוודא שהוא מתאים לכל סוגי ריצוף בבטון – מוחלק, מדה מתפלסת ומיקרו טופינג.

סביבת מגורים בטוחה מתחילה בחומרים וסרטים מונעי החלקה, שמפחיתים את הסיכוי להחליק ולהיפגע בבית. התאימו את הסרט או החומר לפי סוג המשטח או האזור הייעודי במרחב ותוכלו להקטין את הסיכוי להחלקה.