מאמרים

עולים מדרגה - טיפים חשובים לתכנון ולבחירת מדרגות לבית

בבתים רבים ניתן למצוא מדרגות בסגנונות ועיצובים שונים, המשמשות בעיקר את בני הבית. אלה כבר מזמן הפכו מאלמנט שרק דורכים עליו, לפריט עיצובי נאה לעין. אך מלבד העיצוב, חשוב לתכנן את המדרגות באופן נכון, ולכן ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים לתכנון ובחירת מדרגות לבית

מדרגות ביתיות

בבתים פרטיים רבים, כמו גם בדירות בעלות 2 מפלסים או יותר, ניתן למצוא גרמי מדרגות המשמשים בעיקר לקישור בין המפלסים הקיימים. ניתן לראות גם גרמי מדרגות בכניסה לבית או אף מדרגות חיצוניות לשימוש דיירים נוספים.

מעבר לשימוש הפונקציונלי של המדרגות, כגורם מקשר בין מפלסים, הרי שבתקופה האחרונה, עם התפתחות עולם העיצוב והטכנולוגיה, ניתן לראות מדרגות מעוצבות, שלא גורעות מהפונקציונאליות והבטיחותיות הנדרשים.

 

תכנון מדרגות הבית

תכנון מדרגות הבית צריך להיות חלק ראשוני מהתכנון של חלל הבית, היות ומדובר בבחירה ארוכת טווח, הצריכה לשלב אלמנטים של פונקציונאליות, בטיחות ועיצוב מרשים בעת ובעונה אחת.

כאשר מתכננים את מדרגות הבית, יש להתייחס לפרמטרים רבים ומגוונים, כמו עלות, חומרי גלם, סוגי מדרגות, חיפוי, מידות ועוד. כמובן שאת מבנה המדרגות והבטיחות הנדרשת, יש לתכנן על ידי אדריכל או מהנדס מקצועי, אך כדי שתדעו לקראת מה אתם הולכים, ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים.

 

התאמת סגנון המדרגות לבית

ראשית, כדאי לבחור את סגנון בניית המדרגות המבוקש, מבין מגוון הסגנונות הקיימים: מדרגות ‘רגילות’ הבנויות בכיוון אלכסוני ישר, מדרגות הבנויות בצורת ספירלה או מדרגות ‘מרחפות’ שאינן נתמכות ברצפה או בתקרה, אלא מחוברות אל הקיר. כאשר אתם ניגשים לבחור את סגנון המדרגות, חשוב להתחשב בחלל הבית והמרחב הפנוי.

לאחר בחירת סגנון המדרגות, יש לבחור את סוג החומר ממנו יהיו עשויים המדרגות- מדרגות עץ, ברזל, אבן או מדרגות זכוכית (בהן ניתן למצוא מדרגות קונזול מזכוכית מחוסמת או מדרגות נירוסטה זכוכית) המשלבות מעקות זכוכית. במדרגות העשויות מזכוכית ניתן למצוא גם מדרגות קונזול מזכוכית מחוסמת.

חשוב להקפיד על בחירת חומר גלם איכותי ועמיד, אשר אינו דורש תחזוקה רבה ומורכבת. חומרי הגלם חייבים לעמוד בדרישות תקני הבטיחות המתאימים. בנוסף, את בחירת חומרי הגלם למדרגות יש לבצע בהתאם למיקום המדרגות, תדירות השימוש ומאפייני הדיירים.

 

מיקום המדרגות

כפי שהזכרנו, תכנון מיקום המדרגות בבית צריך להיות בין השלבים הראשונים בתכנון הבית. בראש ובראשונה יש להתחשב בחלל העומד לרשותנו והתנאים הסביבתיים. כך, בחללים קטנים ייתכן ונעדיף להשתמש במדרגות בצורת ספירלה בכדי לחסוך מקום ואילו בחללים גדולים נוכל להשקיע יותר מחשבה בפן העיצובי מאשר בחיסכון במקום.

בהתאם למיקום המדרגות בבית, ניתן להתייחס בהתאם גם להתאמתן מבחינה בטיחותית ועיצובית. לשם כך, עלינו לקחת בחשבון תאורה נאותה באיזור המדרגות (הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה עיצובית), ריצוף הבית ומעקה המדרגות, שלצד חשיבותו הבטיחותית, יכול להוות אלמנט עיצובי מעניין.

Summary
עולים מדרגה - טיפים חשובים לתכנון ולבחירת מדרגות לבית
Article Name
עולים מדרגה - טיפים חשובים לתכנון ולבחירת מדרגות לבית
Description
תכנון מדרגות הבית צריך להיות חלק ראשוני מהתכנון של חלל הבית, היות ומדובר בבחירה ארוכת טווח, הצריכה לשלב אלמנטים של פונקציונאליות, בטיחות ועיצוב מרשים בעת ובעונה אחת. כאשר מתכננים את מדרגות הבית, יש להתייחס לפרמטרים רבים ומגוונים, כמו עלות, חומרי גלם, סוגי מדרגות, חיפוי, מידות ועוד.
Author
Publisher Name
ד"ר זכוכית (Drglass)
Publisher Logo
מדרגה טיפים חשובים לתכנון מדרגות לבית - ד"ר זכוכית