מאמרים

כלי עבודה הכרחיים לעבודה עם זכוכית

זכוכית הפכה בשנים האחרונות לחומר גלם נפוץ מאוד. אמנם גם לפני 5,000-6,000 שנים ידעו בני האדם לייצר את החומר בעל היתרונות המרובים, אבל המודעות ההולכת וגדלה לחשיבותה של אסתטיקה בחיינו, היופי של פריטי הזכוכית השונים – מקלחונים, שולחנות, מעקות ועוד ועוד – ונוחות העבודה עם זכוכית בזכות כלי העבודה הקיימים כיום הגדילו בשיעור ניכר את היקף השימוש בזכוכית – וכדאי להכיר את כלי העבודה שבאמצעותם ניתן לעבד זכוכית וליצור פריטים אסתטיים ופונקציונליים.

 

מקדחי זכוכית

 

באופן טבעי הכלים שמשמשים לעבודה עם זכוכית הנם כלים שמתאימים בעיקר לאנשי מקצוע ועל כן לא תמיד ניתן למצוא אותם בכל חנות כלי עבודה.

דוגמה אחת לכלי כזה הוא מקדח זכוכית – כלומר ראש מקדחה שבאמצעותו ניתן לקדוח חורים בזכוכית, וכך לאפשר את הרכבת משטח הזכוכית על פריטי ריהוט שונים. כשבוחרים מקדח זכוכית חשוב להקפיד לקנות מוצר איכותי עם תוחלת חיים ארוכה, עמידות גבוהה והקפדה על בטיחות ללא פשרות.

פרמטר נוסף שיש להקדיש לו תשומת לב הוא חוד המרכוז, שמבטיח קידוח מדויק לחלוטין וזאת מבלי שהמקדח יחליק לצדדים. במרבית המקרים מקדחי זכוכית מאפשרים קידוח גם בזכוכית רגילה בדרגות קושי שונות וגם באריחי קרמיקה. המלצה נוספת היא להשתמש במקדחות עם סל”ד נמוך או לבחור את האופציה המתאימה כשיש מספר אפשרויות של מהירות עבודה, שכן מספר רב מדי של סיבובים לדקה עלול להזיק לזכוכית, גם אם המקדח עצמו מיועד למטרה ספציפית זו.

 

מסוריות לחיתוך זכוכיות

עוד סוג של כלי עבודה הכרחיים לעבודה עם זכוכית הוא מסוריות לחיתוך חומר גלם זה. באופן טבעי פעולות אלה מתבצעות בעיקר במהלך ייצור פריטים שונים המבוססים על זכוכית – שולחנות, מקלחונים, מעקות, חיפויי קיר, ויטרינות ועוד – ועל כן כשמחפשים מסורית שכזו יש להגיע אל חנות כלי עבודה שמתמחה בציוד מקצועי ובפרט בכזה המיועד לעבודות זכוכיות.

 

ישנם סוגים שונים של מסוריות לחיתוך זכוכית. כך למשל ניתן לבחור בין דגם נטען לדגם “רגיל”, ועוד פרמטרים שמאפשרים בחירה בין מספר דגמים הם כושר החיתוך (למשל 21 מ”מ), קוטר הלהב (למשל 80 מ”מ), מהירות העבודה (בסיבובים לדקה, למשל 800 או 1000) ועוד.

עוד נתון שכדאי לבדוק כשמחפשים מסורית לזכוכית הוא משקל הכלי, כשכמובן מסורית קלת משקל היא כזו שנוח לעבוד איתה גם לפרקי זמן ארוכים. הבסיס של מסורית זכוכית הוא דיסק יהלום, ועל-מנת שהוא לא יתחמם יתר על המידה ישנה גם מערכת קירור על בסיס מים. המלצה נוספת היא לבחור מסוריות שיש להן פלטה המאפשרת חיתוך זכוכית גם בזוויות שונות.

בדרך כלל, כושר החיתוך נמוך יותר כשמדובר על חיתוך בזווית כשלמשל ישנה מסורית של חברת מקיטה אשר כושר החיתוך המרבי שלה בחיתוך ישר הוא 25.5 מ”מ ואילו בחיתוך בזווית של 45 מעלות כושר החיתוך יהיה 16.6 מ”מ.

 

הדפסה על זכוכית

קטגוריה נוספת של מוצרים רלוונטיים לייצור זכוכית, שגם אותה לא ניתן למצוא בכל חנות כלי עבודה אלא רק אצל יצרנים שמתמחים בכך, היא מכונות המאפשרות להדפיס על חומר הגלם היפה ולהפוך את המוצר הסופי – חיפוי קיר, דלת של מקלחון וכו’, וכן מוצרי קידום מכירות שונים שעליהם ניתן להטביע לוגו של חברה או מסר פרסומי – לעוד יותר אסתטי ומעניין.

הדפסה ישירה על זכוכיות מבוססת על טכנולוגיה שנקראת UV, והיא מתאפיינת בצבעוניות מדויקת להפליא, בעמידות גבוהה לאורך שנים רבות ובאיכות מרשימה באופן כללי.

סגירת חדר רחצה